Cilt Bakımı


Pek çok anne babanın, çocuklarına iyi bir ağız sağlığı alışkanlığı kazandırmaya nasıl ve ne zaman başlamaları gerektiği konusunda şüpheleri vardır. Oral-B'nin çocuğunuzun ağız sağlığı için önerilerini okuyabilirsiniz.

Çocuklarda Ağız SağlığıPek çok anne babanın, çocuklarına iyi bir ağız sağlığı alışkanlığı kazandırmaya nasıl ve ne zaman başlamaları gerektiği konusunda şüpheleri vardır. Diş hekimleri, diş sağlığı alışkanlığı ne kadar erken kazandırılırsa, dişlerin ileride sağlıklı ve güzel olma şansının o kadar yüksek olacağını belirtiyor. En önemli nokta, ilk aylardan itibaren çocukların dişleriyle ilgilenilmesi gerektiği. Süt dişleri sağlıklıysa, kalıcı dişler de muhtemelen çok güçlü olacaktır. İyi bir ağız sağlığı alışkanlığına, dişlerin sabah akşam temizlenmesinin, düzenli olarak diş hekimine gidilmesinin ve öğün aralarında abur cubur tüketilmemesinin de dâhil olduğu unutulmamalıdır.

0 – 2 yaş

Tüm çocukların diş tomurcuklarına sahip olarak doğduklarını genellikle unuturuz. Bunlar başlangıçta diş etleriyle kaplı olsalar da, erken yaşlardan itibaren ağız bakımı asla ihmal edilmemelidir. Başlangıçta diş çukurları bir sargı bezi ya da yumuşak bir bez yardımıyla günde en az iki kez temizlenmelidir. Bu, diş etlerindeki ve ağız içerisindeki yemek artıklarını ve bakterileri gidermeye yardımcı olacaktır. Genellikle 6. ve 9. aylar arasında gerçekleşen diş çıkarma sürecinde ağız bir sargı bezi yardımıyla temizlenmelidir. Diş çıkardıktan birkaç gün sonra, dişler yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalanmaya başlamalıdır. Başlangıçta yalnızca su ile fırçalayın, ardından diş macunu kullanmaya ne zaman başlayabileceğinizi öğrenmek için diş hekiminize ya da çocuk doktorunuza danışın. Ağız sağlığı bebeğin ilk aylarında son derece önemlidir, aksi takdirde yeni çıkan dişler çürümeye başlayabilir. Süt, şekerli püre ve meyve suyu ile beslenen bebeklerde meydana gelen "biberon çürüğünü" önlemek için, bebeğin maması bittikten sonra biberon alınmalı, bebek yatağa biberonla yatırılmamalıdır. Bebeğin diş ve diş eti bakımı için, küçük bebekler için yumuşak kıldan yapılmış, bebeğin ağzına uygun bir diş fırçası kullanılmalıdır. 

Bebek 1 yaşına geldiğinde, ilk diş muayenesi yaptırılmalıdır. Muayene sırasında, anne baba bebeğin diş bakımını doğru bir şekilde yapmış olup olmadığını görebilir, bebek de diş hekiminin ofisini tanıma fırsatı elde edebilir, bu da ileride dişçi korkusunu yenmesine yardımcı olacaktır.

2 yaş üzeri

Bebek 2 yaşına geldiğinde, diş çürümesini önlemeye yardımcı olan bir diş macunu (florür içeren) kullanmaya başlanmalıdır. Fırçaya çok az miktarda diş macunu sürülmeli ve fırçalama işleminden sonra bebeğin tüm macunu tükürdüğüne emin olunmalıdır. Bebek ağzını çalkalamayı öğrenene dek, her fırçalama işleminin ardından dişler suyla ıslatılmış bir gazlı bez ile silinmelidir. Çocuk 3-4 yaşına geldiğinde dişlerini kendi kendine fırçalamayı öğrenebilir. 3 yaşındaki çocuğun bile rahatça tutabileceği ve en zor yerlere kolayca ulaşabilecek doğru bir fırça seçilmesi çok önemlidir. 

Çocuk 3 yaşına gelmeden önce parmak emme ya da emzik kullanma huyundan vazgeçirilmelidir, böylece sağlıklı bir ağız ve diş gelişimini engelleyen sorunlara neden olabilecek bir alışkanlık halini almayacaktır. 6. ve 12. aylar arasındaki diş çıkarma sürecinde parmak emme ya da emzik kullanma alışkanlığı, dişlerin erken yaşlarda aşınmasına yol açan ve ısırma esnasında rahatsızlık hissi verebilen aralık diş gibi çeşitli oklüzyon sorunlarına sebebiyet verebilir. 3 ile 5 yaşlar arasında altı ayda bir diş hekimine gidilmelidir, çünkü düzenli kontrollerde diş çürükleri ya da dişlerdeki anomaliler erkenden tespit edilip daha kolay tedavi edilebilir.

6 yaş üzeri

Çocuk 6 yaşına geldiğinde süt dişleri dökülmeye başlayacak ve kalıcı dişler çıkacaktır. İlk dişini "diş perisine" vermek zorunda kaldığında korkmaması için, çocuğu dişlerinin döküleceğine dair hazırlamanız önerilir. 

Kalıcı dişlerin çıkmasıyla birlikte, ağızda kalan süt dişlerinin bitişik yüzeyleri çürümeye karşı daha yatkın bir hale gelir. Bu yüzden anne babalar bu bölgeleri temizlemek için diş ipi kullanmaya başlamalıdır.

Bir çocuk ağız sağlığına çok fazla dikkat edemez, bu nedenle anne babalar çocuk 8-9 yaşına gelinceye dek diş temizliği konusunda çocuğu kontrol etmelidir. Gerekli hallerde, kötü bir alışkanlık haline gelmesini önlemek için çocuğun hareketlerini düzeltebilirler. Çocuklar, daha fazla diş plağının biriktiği yan dişleri genellikle erişemedikleri için fırçalayamadığından, bu kısımların temizliğine özen gösterilmelidir. Bu son derece önemlidir, çünkü çocuk 6 yaşına geldiğinde ilk azı dişi çıkar! Çocuk 6 yaşına geldiğinde maksimum 1500 ppm florürlü bir diş macunu kullanmalıdır.

8 yaş üzeri

Çocuğa ağız sağlığını öğretme konusunda titiz davranıldığı takdirde, çocuk 10 yaşına geldiğinde diş bakımını kendi başına gerçekleştirebilir. Anne babanın buradaki görevi, uygun bir diş fırçası ile diş macunu seçerek çocuğa dişlerini sabah akşam ve aynı zamanda tatlı yediğinde ya da şekerli içecekler tükettiğinde fırçalamasını hatırlatmaktır Öğün aralarında atıştırmayı önlemek amacıyla, çocuğun tatlı ya da tuzlu abur cubur gıdaları yemeklerden hemen sonra yemesini sağlamak iyi bir fikirdir. Çocuk 12 yaşına geldiğinde, kendi başına diş ipi kullanarak dişlerin bitişik yüzeylerini temizleyebiliyor olmalıdır. Çocukların ağız bakımına teşvik edilmesi, güzel ve sağlıklı bir gülüşe sahip olmalarını sağlayacak, bu da yaşamlarında olumlu bir etki yaratacaktır, çünkü herkes gülümseyen insanları daha çok sever. Dahası, sahip olacakları temiz ve sağlıklı dişler sayesinde, ileride yalnızca kontrol amaçlı gidecekleri dişçi randevuları son derece acısız geçecek.

Yukarıdaki bilgiler Oral B tarafından sağlanmıştır (logo)