Cilt Bakımı


Diş Lekesi Bırakan Yemeklerİşte dişlerde leke yapan içeriklerin bolca bulunduğu bazı gıdalar. Kötü haber şu ki bu gıdaların çoğunu her gün tükettiğimiz şeylerdir. İyi haberse bunların leke bırakma potansiyelini azaltan basit çözümler bulunmaktadır. 

1.Kahve ve Çay
Hem kahve hem de çay oldukça asitlidir. Bu durum diş minesinde aşınmaya neden olur böylece dişin renk düzensizliğine karşı daha hassaslaşır. Kafein sevenler için bir kısır döngüdür. 
2.Gazlı İçecekler
Kola fosforik asit içerirken limon ya da lime aromalı sodalarda ise sitrik ait bulunur. Her iki asit çeşidi de diş minesi olarak da bilinen diş yüzeyinde aşınmaya neden olur. Zayıflayan diş minesi kromojen emilimini artırır ki böylece leke oluşumunu da katkı sağlar. 
3.Şarap ve kırmızı meyveler
Üzüm, yaban mersini, vişne, böğürtlen ve nar gibi yoğun pigmentli meyveler güçlü lekeleme potansiyeline sahiptir. Özellikle, kırmızı şaraba dikkat edin.  Tanenler adı verilen pigmentli moleküllerin, kromojenlerin ve yüksek asit düzeylerinin birleşimi kırmızı şarabı diş lekeleyici olarak ön plana çıkarıyor. 
4.Şekerler, sakız ve buzlu şeker
Bunlar gibi tatlı lezzetler dişlerde leke bırakan suni renklendirici maddeler bakımından zengindir. Burada kural, dilinizi renklendiriyorsa dişinizi de renklendirir. 

Neyse ki, aşağıdaki önlemleri alarak bu yiyeceklerin leke bırakma potansiyelini azaltabilirsiniz:

1.Ağızda uzun süreli tutmaktan kaçının
Yiyecekleri ve içeceklerin ağzınızda gerekenden daha uzun tutmaktan kaçınarak lekemele olasılığını azaltın. 
2.Soda, Ice Tea ve Buzlu Kahveler için pipet kullanın.
Mümkün olan her an, soda, çay ve kahve gibi içecekleri içerken bir pipet kullanın. Bu şekilde renklendiricilerin diş minesine temasını olabildiğince azaltırsınız ve kırmızılık riski de azaltılır. 
3.Yemek sonrasında, çalkalayın ve fırçalayın.
Diş lekeleyen ya da asitli yiyeceklerin tüketilmesinden hemen sonra ağzınızı yaklaşık 30 saniye boyunca su ile çalkalayın ya da bir ağız çalkalama suyu kullanın. Sonrasında, kalan renklendiren parçaları temizlemek için dişlerinizi fırçalayın.