Cilt Bakımı


Bedenimizde milyonlarca gözenek bulunmaktadır. Cildimizin daha yağlı olduğu noktalarda özellikle alın, burun ve çenede gözeneklerimiz daha belirgindir. Gözeneklerin görünümünü azaltmak için çeşitli önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Gözeneklerin Görünümünü Nasıl Azaltabiliriz?Bedenimizde milyonlarca gözenek bulunmaktadır. Cildimizin daha yağlı olduğu noktalarda özellikle alın, burun ve çene bölgemizde gözeneklerimiz daha belirgindir.

Gözenekler -bedenimizdeki küçük noktalar- kıl foliküllerinin açılış kısımlarıdır; her bir gözenek yağ bezleri bulundurur ve cildimizi alerjilerden, çevre kirliliğinden korumak için yağ salgılar. Gözeneklerin genişliği genlerimize bağlıdır. Ebeveynlerimiz geniş gözeneklere sahipse biz de aynı yapıda gözenekleri üstümüzde taşırız. Orta ve koyu tenler geniş gözeneklere sahip olmaya daha yatkındır. Yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlerde ölü hücreler ve hapsedilmiş sebumdan ötürü tıkanan gözenekler genişlemeye başlar.

Kolajen cilde esneklik ve yapısal destek sağlayan bir proteindir. Kolajen kaybı ya da bozulması zaman içerisinde gözeneklerin gitgide genişlemesine neden olabilir. Güneş ile birlikte yaşlanmanın da kolajenin azalmasında etkisi vardır. 

Gözeneklerin genişliğini ne yazık ki değiştiremeyiz fakat görünümünü çeşitli yollarla azaltabiliriz:
  • Arındırma - Bir temizleme fırçası yardımıyla makyajımızı temizleyebilir, cildimizi deri kirlerinden ve fazla yağdan arındırabiliriz.
  • Peeling - Sıradan bir peeling ya da salilik asit içeren bir temizleyici ile ölü derilerden cildimizi arındırabilir ve onların gözeneklere dönüşmesini engelleyebiliriz.
  • Koruma - Sabahları cildimize en az 15 GKF ve gözeneklerin görünümünü azaltma özelliği ile bilinen niasinamid maddesini içeren bir nemlendirici uygulayarak cildimizi güneşin zararlı etkilerinden koruyabiliriz. 
  • Nemlendirme - Geceleri cildimizi temizledikten sonra hafif içerikli bir nemlendirici uygulayarak cildimizin sağlıklı ve neme doymuş kalmalarını sağlayabiliriz. Eğer cildiniz yağlı bir cilt ise yağ içermeyen nemlendiriciler kullanmanızı öneririz.