Saç Bakımı


Saç tipiniz için uygun şampuan kullanılması sağlıklı görünen ipeksi saçlar ile zahmetli, başa çıkılamayan saçlar arasında fark yaratabilir. Size özel saç türünüz için en iyi şampuanı bulmanıza yardımcı oluyoruz.

Her Saç Tipi için Doğru Şampuan SeçimiSaç tipiniz için uygun şampuan kullanılması sağlıklı görünen ipeksi saçlar ile zahmetli, başa çıkılamayan saçlar arasında fark yaratabilir. Size özel saç türünüz için en iyi şampuanı bulmanıza yardımcı oluyoruz.

Mağaza raflarındaki düzinelerce şampuan arasından saç tipiniz için en iyi şampuanı bulmak oldukça zor bir iş olabilir. Seçenekler sonsuz görünüyor. Şampuanlar, saç yapısı, nem içeriği ve sebum üretimindeki bireysel farklılıkları yansıtır. Burada kilit nokta uygun şampuanla saç tipini eşleştirmek. Modern saç bakım ürünlerinde olduğu gibi şampuanlar bilimsel ilkeler kullanılarak formüle edilmiştir. Her biri, kendisine uygun tasarlandığı saç türüne fayfa sağlar.

Şampuan için Önemli Seçme Kriterleri
Göz alıcı ambalajları dikkati üstüne çekerken, daha önemli ölçütler içerikler, konsantrasyonları ve bileşimi olmalıdır. Sizin için en uygun şampuan, saç türünüze uyumlu ve saçınızın ihtiyaç duyduğu malzemeleri içerir. Saç türünüzü ve saç gereksinimlerini bildikten sonra, seçim yapmak kolaydır!

Şampuan Türleri

İnce Telli Saçlar için Şampuan

Karakteristik olarak, ince saçların hacmi ve bukleleri azdır. Yumuşak ve gevşek görünür. Sarışın saçlar ince telli olma eğilimindedir. Hacim verici şampuanlar, proteinler ve polimerler gibi yapı arttırıcı katkı maddeleri içerir. Bu malzemeler saçı yapılandırır ve daha güçlü görünmesini sağlar. Deniz kolajeni ve bitki özleri gibi bileşenler, daha dolgun görünen saçlar sağlar. İnce telli saçlar için şampuanlar, kremsi içeriklerle saçı ağırlaştırmayacak şekilde tasarlanmalıdır. 

Kuru ve Hasar Görmüş Saçlar İçin Şampuan
Karakteristik olarak, kuru ve hasar görmüş saçlar sap uçları gibi görünür ve kırık uçlar oldukça yaygındır. Elektriklenen saçlar yıl boyunca bir sorundur. Ekstra nem, hasar görmüş saçlar için etkili bir reçetedir. Yağlar veya shea yağı gibi besleyici maddeleri içeren şampuanlar ideal seçimdir.

Yağlı Saç İçin Şampuan
Karakteristik olarak, yağlı saçlar (aşırı sebum üretimi nedeniyle) şampuanlamadan hemen sonra yağlı bir görüntü eğilimindedir. Bu özellikle saç diplerine yakın bulunan saçlar için geçerlidir. Yağlı saçlar için uygun şampuanlar, kafa derisinin dengeli sebum üretimini eski haline getirebilecek içerikler içermelidir. Bu tür maddeler, örneğin Aloe Vera'nın yanı sıra pamuk ve bitkisel özleridir.

Gri Saç için Şampuan
Karakteristik olarak, gri saç ince ve hassastır. Yoğun ışık, gri tüylere sarımsı bir renk katar. Özellikle gri saçlar için tasarlanmış şampuanlar, gri saçların canlılığını geri kazandırır. Mavi-mor pigmentli gri saç için uygun şampuanlar, sıklıkla mevcut sarımtrak renk tonunu etkisiz hale getirir. 

Hassas Saç Derisi Şampuanı
Karakteristik olarak, hassas saçlı derisi olan kadınlar kaşıntı, yanma ve kızarıklık yaşarlar. Bunların hepsi tahriş olmuş bir saç derisinin belirtileridir. Hassas saç derisi için uygun şampuanlar, kafa derisi sorunlarını daha da şiddetlendirmeyecek nazik tensid (yüzey aktif madde) kombinasyonları içerir. Panthenol (Pro-Vitamin B5), bisabolol ve Aloe Vera gibi saç bakım katkı maddeleri, kafa derisini yatıştırır.

Saç Dökülmesi için Şampuan
Doğru saç bakımı, saç dökülmesini azaltabilir veya önleyebilir. Kırılgan saçlar için uygun şampuanlar, kafein ve proteinler (örneğin keratin) gibi uyarıcı ve yapıyı güçlendiren bileşenleri içerir.

Şampuan olmadan Saç Temizliği
ABD ve İngiltere'deki birçok kadın saçlarını şampuan olmadan temizler. Bununla birlikte, şampuan kullanılmadan birkaç hafta sonra, kafa derisi ve ciltte tahriş oluşabilir. Yağlı kepek genellikle yan etkidir. Kafa derinizin tahriş olması halinde, orta yolu bulmak sizin için bir çözüm olabilir. Şampuan alternatifleriyle temizlemek ve genel şampuanlar arasında geçiş yapın.

Not:
Saç ve kafa derisi zamanla değişiklik gösterir. Zaman zaman, şampuan seçiminizi yeniden değerlendirmelisiniz.

* Bu bilgi Schwarzkopf tarafından sağlanmıştır.