Cilt Bakımı


“Dişinde bir şey var…” Asla duymak istemeyeceğiniz bu altı kelime, özellikle romantizmin doruklarındayken her şeyi mahvedebilir. İlk buluşmalar ilk izlenim açısından çok önemlidir. İyi bir izlenim bırakmak istemez misiniz? Karşınızdaki o özel kişiyi etkilemek için ağzınızda bir mayın tarlası taşımadığınıza emin olun. 

İlk Buluşmaya Nasıl HazırlanmalıKilit noktaları unutmayın

Buluşmanızda yemek yiyecekseniz, dişinizde yemek artığı kalması ya da dişinizin arasına yiyecek sıkışması riski daima var olacaktır. Tüm çekiciliği alıp götürmesinin yanı sıra, bakterilerin birikmesine yol açan yemek artıkları aynı zamanda kötü koku da yayacaktır. 
Pratik olun

Sırtınızda komple bir diş temizleme kiti taşımak zorunda değilsiniz; küçük ve kolayca saklanabilir nesneler acil durumlarda gerçekten işinize yarayabilir. Seyahat tipi diş fırçası ve diş macunu arka cebinize rahatça sığabilir. Sakız çiğnemek ya da nane şekeri yemek hayat kurtarıcı olabilir, fakat bunların kötü kokuya yol açan bakterileri yok etmeyeceğini ve kısa süreli çözüm sağlayacağını unutmayın. Bir diğer önemli araç da dil fırçası. Bunlar genellikle fazla yer kaplamayan, ucuz, bir eczaneden kolaylıkla satın alabileceğiniz ürünler olup, diliniz paslı ve sarı ise ağzınızda ferahlık sağlayacaktır.

Yemek seçiminizi dikkatli yapın

Geceyi romantik bir öpücükle sonlandırmak istiyorsanız asla sarımsak yememeniz gerektiğini biliyorsunuzdur; dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise et yemekleri. Protein parçacıkları diş aralarına sıkışarak kötü kokuya yol açacaktır. 

Biliyor muydunuz? 

Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı yiyecekler yediğinizde, vücudunuzun şeker yerine yağları yakarak ağız kokusuna yol açtığı ve keton birikimi olarak bilinen bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Genel kanı

Amerika'da 1000'i aşkın kişiyle yapılan bir ankette, yalnızca 7 kişiden 1'i buluşma sırasında ağız kokusunu göz ardı edebileceğini belirtmiştir. Bu kişilerin yarısından çoğu (açık konuşmak gerekirse %58'i), nefesi kötü kokan bir kişiye karşı ilgisini yitireceğini belirtmiştir; ankete katılan kadınların hemen hemen yarısı ise nefesi kötü kokan biriyle ilişkisini sürdüremeyeceğini ifade etmiştir. 

Ortamdan faydalanın

Dışarıdaysanız, her zaman nefesinizin güzel kokmasına yardımcı olacak bir şeyler bulmanız mümkün. Restoranda mısınız? Yemeğinizin hemen ardından kullanabileceğiniz bir kürdan bulabilirsiniz. Yoksa bir barda mısınız? Dişlerinize yapışıp kalmış parçaları çıkarmada kullanabileceğiniz kereviz sapları ya da sert yiyecekler bulabilirsiniz. Hatta "Dişinde bir şey var" cümlesini duymamak için, sevgiliniz lavabodayken bir kaşığın arkasından faydalanarak yansımanızı kontrol edebilirsiniz. 

Yukarıdaki bilgiler Colgate tarafından sağlanmıştır.